فهرست

تاثیر مفید روزه داری در درمان کبد چرب

فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بابل از تاثیرات مفید روزه داری در درمان بیماریهای گوارشی چون کبد چرب و سوءهاضمه خبر داد.

  
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر کاترین بهزاد گفت: با توجه به اینکه در ایام ماه مباک رمضان هستیم و بسیاری از هموطنان ما مبادرت به روزه گرفتن می کنند ، لازم است به چند نکته در مورد تاثیرات روزه داری بر بیماری های دستگاه گوارش توجه کنیم .
فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به بیماریهای مختلفی که در حیطه بیماری های گوارشی هستند و تاثیر روزه داری بر هر کدام متفاوت است، بیان داشت:  افراد مبتلا به کبد چرب منعی برای روزه گرفتن ندارند و می توانند روزه بگیرند و از آنجائیکه درمان اصلی کبد چرب کاهش وزن می باشد، در صورتی که این افراد بعد از افطار از مصرف تنقلات شیرین و غذاهای پرکالری اجتناب کنند و سعی کنند ضمن روزه گرفتن وزن نیز کم کنند، تاثیرمفیدی بر درمان آنها خواهد داشت.
وی در همین راستا افزود: دسته ای ازمبتلایان به کبد چرب همزمان بیماری دیابت نیز دارند و داروهای کاهنده قند خون مصرف می کنند که این دسته از افراد لازم است حتما" با پزشک معالج در مورد روزه گرفتن مشورت کنند.

 


فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: بیمارانی که  علائم سوءهاضمه مانند احساس پری ، تورم و اتساع شکم بعد از مصرف غذا و سیری زودرس دارند ، معمولا" روزه داری را براحتی تحمل می کنند و اتفاقا" روزه گرفتن در بسیاری از آنها سبب تخفیف و کاهش علائم سوء هاضمه می شود. 
دکتر کاترین بهزاد افزود: مبتلایان به زخم های معده یا  اثنی عشر ، در صورتیکه فرم شدید و فعال  بیماری را داشته باشند ، خصوصا" افرادی که سابقه عوارضی مثل خونریزی از زخم دارند باید از روزه گرفتن اجتناب کنند، زیرا گرسنگی طولانی می تواند سبب تشدید و وخامت این دسته از بیماری ها شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: افرادی که به فرم های خفیف و درمان شده زخم ها ی گوارشی مبتلا بوده اند فقط در صورت تایید پزشک معالج می توانند روزه بگیرند.  
فوق تخصص گوارش و کبد گفت: در گروه بیماری های التهابی روده ( کرون و کولیت السروز) اگر بیماری در فاز فعال باشد و علائم گوارشی مانند اسهال ، درد شکم و خونریزی وجود داشته باشد، روزه گرفتن توصیه نمی شود ، خصوصا" افرادی که به  فرم شدید بیماری مبتلا هستند و از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند و افرادی که فرم خفیف  بیماری التهابی روده را دارند و در حال حاضر کاملا" بدون علامت هستند بعد از مشورت با پزشک می توانند روزه بگیرند به شرط اینکه داروها را قطع نکنند.
وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر در صورت رعایت نکات بهداشتی مربوط به تغذیه در حین روزه داری ، قادر به روزه گرفتن هستند، گفت: در صورت تشدید علایم بیماری در اثر روزه داری سریعا" باید حتما" به پزشک مراجعه کنند و در صورت لزوم روزه نگیرند.
دکتر بهزاد افزود: در مبتلایان به سیروز و نارسایی کبدی روزه داری می تواند سبب تشدید علائم و وخامت حال بیمار شود و این افراد باید از روزه گرفتن اجتناب کنند .
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت:  بیماران دارای هپاتیتB  یاC  مزمن و یا سایر بیماری های کبدی که بیماری کنترل شده دارند و علائم نارسایی کبد درآنها وجود ندارد ضمن مشورت وتائید پزشک با مصرف داروها مجاز به روزه گرفتن هستند.