فهرست

عدم رعایت پروتکل بهداشتی پاییز و زمستان سخت کرونایی را رقم خواهد زد

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر جلالی روز چهارشنبه در نشست خبری مجازی بیان کرد: شهرستان بابل در اول اسفندماه سال گذشته با شناسایی  اولین بیمار کرونایی در استان مازندران درگير شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل اشاره كرد تاکنون از بیش از ۱۰ هزار بیمار مشکوک  تست کرونا گرفته شده است که از این تعداد، سه هزار و ۷۰۰ نفر آن مثبت بوده است.

وی اضافه کرد: هر بیمار کرونایی بدحال که در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شود در هر شبانه روز مبلغ ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد و بیمارانی که در بخش بستری می باشند در شبانه روز ۲۵۰ هزار تومان برای درمانشان  هزینه ميشود.
دکتر جلالی اظهار داشت: خیرین بابلى و غير بابلى در شش ماهه گذشته نزديك به ده میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی به بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل کمک کردند وحدود ١٥٠ ميليارد تومان هم از سوی دانشگاه و اعتبارات دولتی تامین شده است.

    سرمایه گذاری ٣٠ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی بابل برای تجهیزات بیمارستانی

دکتر جلالی گفت: دانشگاه علوم پزشکی بابل در دو سال اخیر بیش از ٣٠ میلیارد تومان برای تجهیزات بیمارستانی با ارز دولتی سرمایه گذاری کرده است.
وی افزود: اگر برنامه هاى طرح تحول نظام سلامت نبود، مديريت مطلوب بیماران کرونایی در مراکز درمانی ممكن نميشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: براساس سیاست های  دولت برای اجرای طرح تحول نظام سلامت تخت های بیمارستانی و تجهیزات در مراکز درمانی مستقر شدند و این زير ساختها در ایام کرونایی بسیار اثر گذار بود.

دکتر جلالی بیان داشت: مرکز دیالیز دانشگاه علوم پزشکی بابل به عنوان بزرگترین مرکز دیالیز شمال کشور با ۱۰۰ تخت با پيگيرى بنياد نيكوكاران سلامت و همت خیرين ارجمند برادران میناگر در حال ساخت می باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: اولين بیمارستان و پلی کلینیک دندانپزشكى شمال كشور در دست احداث است که جا دارد از مادر شهیدان شعبانزاده بابت متقبل شدن تمام هزینه‌ها و تجهیزات این بیمارستان تشکر داشته باشم که انشاالله در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل در ادامه بیان کرد: در موج اول کرونا که اسفندماه آغاز شده بود بالاترین آمار مجموع بيماران بستری كرونايي و مشكوك به كرونا، ۵۳۵ بیمار بود که این آمار در موج دوم شیوع کرونا که از نیمه تیرماه در بابل آغاز شده و الان سیر نزولی گرفته در بيشترين ميزان به ۳۶۰ بستری رسيده است، و این کاهش ۳۵ درصدی را نسبت به موج اول نشان می دهد.

وی اظهار داشت: بین ۲۰ الی ۲۵ درصد بیماران بستری در مراکز درمانی بابل غیر بومی بودند که از شهرهای مختلف استان به خصوص بابلسر، بهنمير، فردونکنار، آمل، محمودآباد و از غرب استان به بابل مراجعه کرده بودند.

دکتر جلالی با اشاره به اینکه آمار فوتی های مشکوک و قطعی در بدترین شرایط در خیز اول در یک روز هفته بطور متوسط ۱۴ نفر بود ولی در خیز دوم به ۴ نفر کاهش پیدا کرد، افزود: تاکنون ۲۹۰ بیمار فوتی بر اثر ابتلا به کرونا داشتیم و خوشبختانه مجموع فوتی هاى كرونا ومشكوك درموج دوم ۷۰ درصد کمتر از موج اول بوده است و اين بلاشك مربوط به كيفيت بالاى مراقبت و درمان بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: ۶۰۰ کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی بابل به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد پنج نفر به عنوان شهدای خدمت دانشگاه علوم پزشکی بابل به درجه رفیع شهادت نائل شدند و دو پزشک هم که از کادر دانشگاه نبودند شهید شدند.

دکتر جلالی با اشاره به اینکه ۱۴ خانم باردار در بابل بستری و زايمان كردند كه بيشتر این‌ها غیر بابلی بودند، گفت: در ایام کرونایی ۳۳ هزار بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان ها و مراکز دولتی بابل ویزیت شدند که بخش قابل توجهی از این افراد نیاز به بستری نداشتند و درمان سرپايی شدند.

•    عدم رعایت پروتکل بهداشتی پاییز و زمستان سخت کرونایی را رقم خواهد زد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: اگر مردم و مسافران بخواهند همانند شش ماه گذشته بی تفاوت به هشدارها باشند و بعد از تعطیلات پایان هفته بار دیگر به بابل و مازندران سفر کنند پاییز و زمستان سخت کرونایی در انتظار ماست.

وی گفت: انتظار می رود مردم بعد از گذشت حدود هفت ماه به این باور رسیده باشند که انجام مسافرت ها و برپایی تجمعات فامیلی، عروسی و عزا زمینه موج سوم این بیماری را فراهم می کند.وبا توجه به در پیش بودن شیوع آنفلوآنزا ترکیب این دو ویروس خطر آفرین است.

دکتر جلالی بیان داشت: طبق آمار در ایام اوج مسافرت به استان ،بيش از ۱ میلیون ماشین به سمت استان‌های شمالی ميايند،بیان کرد: در حال حاضر هیچ روش موثرتر از رعایت پروتکل های بهداشتی برای کنترل این ویروس وجود ندارد،گفت؛امیدواریم مردم با استفاده ۹۰ درصدی از ماسک و فاصله گذاری یک و نیم متری و شستن ۲۰ ثانیه ای دست ها به سربازان خط مقدم مبارزه با این ویروس کمک کنند و اجازه ندهند موج های بعدی کرونایی در بابل اتفاق بیافتد.