فهرست

بابل؛ قطب کاشت حلزون در استانهای مازندران، گلستان و سمنان شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، عمل جراحی کاشت حلزون برای دختر ۱۸ ماه و پسر ۲۳ ماهه در بابل و قابلیت انجام این نوع جراحی برای کودکان، بابل را به قطب کاشت حلزون شنوایی در استان تبدیل خواهد کرد.

دکتر سیدفرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل، کاشت حلزون شنوایی، بخشی از جراحی گوش و حلق و بینی است که اولین مرکز آن در ایران از سال ۱۳۷۶ در دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران آغاز شد و امروز شاهد ارایه این خدمت در بابل براى کودکان ناشنوا هستیم.

وی با ذکر اینکه روند دریافت مجوز و راه اندازی آن بسيار پيچيده و سخت گيرانه بوده و سالها به طول انجامیده، گفت: این امتیاز به دلیل پیچیده بودن تنها به مراکز خاصی از سوی وزارت بهداشت اعطا می گردد که علاوه بر رشته جراحى گوش،رشته هاى توانبخشى،شنوايي سنجى و كودكان قوى داشته و از زيرساختها و تجهيزات با تكنولوژى بالا براى كشف بيماران ناشنوا در ماههاى اول تولد برخوردار باشند .واین افتخار برای دانشگاه علوم پزشکی بابل پيش آمد که با تهيه همه اين مقدمات موفق به دریافت این مجوز شد.

بابل جزء ١٣ مركز كشور قرارگرفت كه  به جراحی کاشت حلزون دست پيدا كرد

دکتر جلالی با اشاره به اینکه: از بین ۶۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور تاکنون تنها١٣دانشگاه علوم پزشکی کشور موفق به کاشت حلزون شده اند و بابل اکنون سيزدهمين مرکز کاشت حلزون در کشور است که به این سطح علمی رسیده و می تواند کودکان ناشنوا و حتى بزرگسالانی که داراى توان گفتارى هستند ولی قادر به شنیدن به هر دلیلی نیستند، درمان کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: این نوع جراحی تنها برای کودکانی که ناشنوايى مادرزادی در بدو تولد دارند، انجام می شود و در سنین بالاتر نیز تنها در کسانی که توان گفتار دارند، اما به هر دلیلی مثلا برخی از بیماری ها شنوایی هر دو گوش خود را از دست داده اند، امکان پذیر است.
 این مسول افزود: پس از انجام  کاشت حلزون ، مراحل توانبخشی، گفتار درمانی و .. نیز برای بیمار برای مدتی باید انجام می شود.

هزینه کاشت حلزون تنها ۶ میلیون تومان است

دکتر جلالی بیان داشت: این جراحی از جمله عمل های پر هزینه و در حدود ۵۰۰ میلیون تومان می باشد ولی در ایران بخش اعظم هزینه کاشت حلزون شنوایی توسط وزارت بهداشت با ارز دولتی پرداخت می شود بطوری که خانواده ها تنها حدود ۶ میلیون تومان هزینه پرداخت می کنند.

راه اندازی مرکز کاشت حلزون، افتخاری دیگر در راستای خدمت به هموطنان عزیز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل ضمن تشکر از اعضای هیات علمی دانشگاه در راه اندازی این مرکز، اظهار داشت: راه اندازی مرکز کاشت حلزون در بابل، موجب درمان کودکان بسیاری در شمال کشور می شود که در بصورت مادرزادی از نعمت شنوایی برخوردار نیستند و همچنین برای دانشگاه علوم پزشکی بابل یک سکوی افتخار محسوب می شود که علاوه بر اینکه مرکز ارجاع بیماران از استانهای شمالی می شود، در زمینه تحقیقاتی و آموزشی نیز موجب پیشرفتهایی در استان و كشور خواهد شد.