فهرست

انجام ۱۳هزار کاشت حلزون شنوایی در کشور/ خانواده‌ها ۶ میلیون از هزینه ۵۰۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی را می‌پردازند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی برای دختر ۱۸ ماه بهشهری و پسر ۲۳ ماهه فریدونکناری در بابل با موفقیت انجام شد و بابل تبدیل به قطب کاشت حلزون در استان‌های مازندران، گلستان و سمنان گردید.

گفتنی است این عمل توسط تیم جراحی به سرپرستی دکتر کیاکجوری  متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ اتولوژی و نورو اتولوژی و کوکلئار ایمپلنت دانشگاه علوم پزشکی بابل و با حضور و نظارت دکتر سید بصیر هاشمی رییس کمیته علمی کاشت حلزون کشور و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همچنین دکتر مسعود متصدی زرندی استاد گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه تهران و رییس بخش کاشت حلزون بیمارستان امیراعلم و هیات همراه در بیمارستان روحانی بابل انجام شد.


 

خانواده‌ها ۶ میلیون از هزینه ۵۰۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی را می‌پردازند

دکتر سیدفرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: امروز بسیار خوشحالیم که مرکز کاشت حلزون شنوایی در بیمارستان آیت الله روحانی و دانشگاه علوم پزشکی بابل افتتاح شد.

وی با اشاره به اینکه تعداد بسیار محدودی از مراکز دانشگاهی هستند که این امکان را دارند، بیان داشت: این جراحی از جمله عمل های پر هزینه بوده و حدود ۵۰۰ میلیون تومان  هزينه دارد ولی در ایران بخش اعظم هزینه کاشت حلزون شنوایی توسط وزارت بهداشت با ارز دولتی پرداخت می شود بطوری که خانواده ها تنها حدود ۶ میلیون تومان هزینه پرداخت می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: با توجه به شیوع نسبتا بالای ناشنوایی در بچه هایی که بدنیا می آیند هر هزارنفر یک نفر ممکن است ناشنوا بدنیا آید این بیماران باید در ۳ سال اول تولد شناسایی شوند و فورى درمان شوند، هر چه دیرتر تشخیص داده شوند توان و موفقیت عمل کمتر می شود.

این مسئول افزود: با راه اندازی این مرکز در بابل بعنوان قطب در استانهاى مازندران، گلستان و سمنان حدود ۷ میلیون نفر را تحت پوشش قرار خواهیم داد.

دکتر جلالی بیان داشت: در کشور سالانه حدود ۲ هزار نفرناشنوا بدنیا می آیند که حدود ۲۰۰_۱۵۰ نفر مربوط به این منطقه می شود.

وی افزود: پيش بينى ميشود در هر سال حدود ۱۰۰تا ۱۵۰ بیمار داشته باشیم که می توانند از این خدمت استفاده کنند و از مراجعه به تهران صرفنظر کنند.

 

زمان طلایی برای موفقیت در جراحی کاشت حلزون مهم است

دکتر سید بصیر هاشمی متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی گوش کاشت حلزون شنوایی کشور در  مراسم افتتاحیه اولین مرکز کاشت حلزون شنوایی در بابل اظهار داشت:  بابل از چند سال پیش در اولویت راه‌اندازی مرکز کاشت حلزون شنوایی بوده است که امروز بعنوان پانزدهمین مرکز کاشت حلزون شنوایی کشور آغاز بکار نموده است.

وی با اشاره به اینکه دیگر نیازی نیست هموطنان شمالی به تهران بیایند، افزود: منطقه ای که تحت پوشش مرکز کاشت بابل خواهد بود استان مازندران، گلستان و شهرهای همسایه می باشد.

رئیس کمیته علمی کاشت حلزون شنوایی کشور با اشاره به تاريخچه كاشت حلزون شنوايي در ایران گفت: سابقه این کاشت در دنیا هم نسبتا جديد بوده و ایران توانست در این زمینه به رشد و شکوفایی خوبی دست پیدا کند.

دکتر هاشمی بیان داشت: شنوایی به عنوان یک حس برتر دارای اهمیت زیادی است و اهمیت این موضوع باعت شد تا مراکز کاشت حلزون در کشور توسعه یابد و امروز شاهد پانزدهمین مرکز شنوایی کشور در بابل باشیم.

این متخصص ادامه داد: مشکل شنوایی یکی از معلولیت های شایع است و از هزار نفر یک نفر نیاز به کاشت حلزون دارد.

وي توسعه مراکز غربالگری شنوایی در کشور را برای تشخیص زودهنگام بیماری های گوش را خواستار شد و گفت: زمان طلایی برای موفقیت در این عمل بسیار مهم است و بهتر است کودکان زیر سه سال مورد جراحی قرار گیرند.

به گفته دکتر هاشمی، پروتز کاشت حلزونی، ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار می گیرد و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق را فراهم می‌کند.

هاشمی اضافه کرد: کاشت حلزون شنوایی، بیشتر برای کودکانی که به صورت مادرزادی با ناشنوایی مطلق به دنیا می‌ آیند، یا بزرگسالانی که بعلت تصادف یا بیماری شنوایی خود را از دست می دهند کاربرد دارد، همچنین هرچه این عمل جراحی در سنین کمتر انجام شود، نتایج بهتری دارد.

رئیس کمیته علمی کاشت حلزون شنوایی کشور تاکید کرد: با توجه به شیوع بالای ناشنوایی، سیاست‌ های کمیسیون کشوری کاشت حلزون شنوایی، توسعه منطقی مراکز کاشت در سطح کشور و دسترسی بهتر و آسان ‌تر نیازمندان به این خدمت است که ، با همت نیکوکاران عرصه سلامت و پزشکان مطرح کشور، در شهر های مختلف کشور مشغول ارایه خدمت به بیماران است

انجام ۱۳هزار کاشت حلزون شنوایی در کشور

ایران بعنوان نخستین مرکز کاشت حلزون شنوایی خاورمیانه شروع به کار کرد و تاکنون  ۱۳هزار کاشت حلزون شنوایی در کشور انجام داد

دکتر مسعود متصدی زرندی، رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان امیراعلم تهران نیز با اشاره به راه اندازی اولین مرکز جراحى کاشت حلزون استان مازندران در بابل، اظهار داشت: با پیشرفت های تکنولوژی و روش‌های نوین جراحی، می توان ناشنوایی را ریشه کن کرد. به عبارتی امروزه به کمک دانش و فن آوری می توان تمامی انواع کاهش شنوایی را درمان کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: از سال ها پیش در ایران به عنوان نخستین کشور خاورمیانه با انجام جراحی های کاشت حلزون به بخش وسیعی از ناشنوایان مادرزادی کمک شده است تا جایی که امروزه شاهد نتایج مثبت و قابل قبول این اعمال هستیم

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۲۴ سال پیش اولین مرکز کاشت حلزون خاورمیانه در کشور شروع به کار کرد، گفت: خوشحالیم که امروز پانزدهمین مرکزجراحى کاشت حلزون را در بابل راه اندازی می کنیم.

دکتر متصدی بیان داشت: تا امروز نزدیک به حدود ۱۳ هزارکاشت حلزون در کل کشور طول این سالها انجام شده است.

وی بیان داشت علل ژنتیک ناشی از ازدواج های خویشاوندی در کشور از دلایل کاهش شنوایی نوزادان به شمار می رود. ابتلا به بیماری های عفونی گوش نیز از دیگر علت های عمده ناشنوایی در کشور شناخته می شود که با این عمل می توان آنها را درمان کرد و فردی سالم را وارد جامعه نمود.

وی ادامه داد: این عمل جزوه یکی از عمل های پرهزینه بوده است که دولت براي رفاه حال بیمار بیشتر هزینه آن را پرداخت می کند و تنها بیمار مبلغ ناچیزی از هزینه درمان را پرداخت خواهد نمود .

دکتر متصدی گفت: این مراكز به علت هزینه‌های گزافش بدون پشتیبانی خیرین سلامت عقیم خواهد بود و نیاز به توجه ویژه خیرین در این حوزه دارد.

رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان امیراعلم افزود: در دانشگاههايى که توان علمی بسیار قوی دارند مثل دانشگاه علوم پزشکی بابل ميخواهيم این خدمات را ارائه و از مراجعه بيماران به تهران جلوگيرى کنیم

بابل مرکز ارجاعی کاشت حلزون در مازندران، گلستان و سمنان

دکتر کیوان کیاکجوری متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ اتولوژی و نورو اتولوژی و کوکلئار ایمپلنت دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: به لطف خدا بعد از پیگیرهای چند ساله و با همت مسئولین دانشگاه موفق شدیم اولین عمل جراحی کاشت حلزون را در بیمارستان روحانی بابل انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه این عمل برای اولین بار در این منطقه انجام شد، گفت: بیماران با مشکلات عدیده ای به مناطق دور دست می رفتند و مشکلات و مسائل مختلفی را طی می کردند که با راه اندازی این مرکز بیماران استانهای مازندران، گلستان و سمنان به این مرکز ارجاع می شوند.

دکتر کیاکجوری با اشاره به اینکه درمان این بیماران زمان طلایی دارد که قبل از تکلم می باشد، گفت: خانواده ها باید در بدو تولد در مراحل غربالگری شنوایی بسیار حساس باشید، اگر بچه هایی که دچار اشکال هستند در غربالگری شناسایی نشوند در سنین بالا اعمال جراحی در اینها دچار مشکل می شود و نمی تواند موثر باشد.

وی بیان داشت: والدینی که فرزاندشان کاندید این عمل می شوند باید همکاری موثر و تنگاتنگ با تیم جراحی و گفتار درمانی و... داشته باشند تا بتوانند از نتایج بسیار خوبی برخوردار شوند.

این متخصص اذعان داشت: این عمل بسیار عمل پرهزینه‌ای است ولی هزینه آن برای خانواده‌ی بیماران پایین می باشد چون توسط وزارت بهداشت و از طریق هیأت امنای ارزی با ارز دولتی پروتز تامین می گردد.